“Opowieści z Narnii” – magiczny świat ukryty w szafie

Dobrej literatury dziecięcej wciąż przybywa, jednak rzadko mamy okazję trafić na tak wybitne dzieło, które przez kilkadziesiąt lat znajduje się na czele najlepszych pozycji w swoim gatunku, a takim dziełem są z pewnością “Opowieści z Narnii”. Serię tę rozpoczyna tom o nazwie “Lew, czarownica i stara szafa” – pierwszy i z całą pewnością najbardziej znany. To w nim rodzeństwo Pevensie odkrywa tajemnicze przejście do magicznego świata, jakim jest Narnia. Właśnie tam poznają fauna Tumnusa, białą czarownicę, lwa Aslana i całe mnóstwo innych, fantastycznych stworzeń. Cała czwórka, Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, zostanie postawiona przed trudnymi wyborami, od których zależeć będzie ich życie. A będzie to dopiero początek ich niezwykłych przygód w tej krainie.

Ile tomów liczą “Opowieści z Narnii”?

Seria ta składa się z 7 tomów. Co ciekawe, można je czytać w innej kolejności, niż zostały początkowo wydane. Wszystko dlatego, że niektóre wydarzenia z dalszych tomów dzieją się na długo przed tymi, które miały miejsce w “Lwie, czarownicy i starej szafie”. Mowa tu między innymi o części zatytułowanej “Siostrzeniec czarodzieja”, w której wyjaśniono, w jakich okolicznościach powstała ta magiczna kraina. “Opowieści z Narnii” składają się z takich tomów jak “Książe Kaspian”, “Podróż Wędrowca do Świtu” czy “Koń i jego chłopiec”. Tę wyjątkową serię kończy wydana w 1956 roku “Ostatnia bitwa”.

Wyjątkowy przekaz opowieści

Wielu o tym nie wie, jednak “Opowieści z Narnii” zostały napisane przez C.S. Lewisa dla jego córki chrzestnej. On sam był osobą głęboko wierzącą i chciał potraktować obowiązki ojca chrzestnego bardzo poważnie. Postanowił więc zadedykować jej cykl niesamowitych opowieści, które byłyby dla niej niesamowitą rozrywką, ale i wartościową lekturą. Każdy tom jest więc zbiorem chrześcijańskich motywów i odniesień do najważniejszej z ksiąg, czyli Biblii. Jednak nie są one tak dosłowne, by niewierząca osoba nie mogła czerpać przyjemności z czytania tych opowieści.