“Opowieści z Narni, czyli jak pokochać książkowe światy”

“Opowieści z Narnii” to cykl powieści fantastycznych autorstwa C. S. Lewisa, po który sięgać mogą już najmłodsi czytelnicy. Książki bowiem napisane są językiem prostym i zrozumiałym, a w wykreowanym przez Lewisa świecie zakochało się wiele dzieci z różnych pokoleń.

Na serię składają się następujące tytuły:

– “Lew, czarownica i stara szafa”

– “Książę Kaspian”

– “Podróż Wędrowca do Świtu”

– “Srebrne krzesło”

– “Koń i jego chłopiec”

– “Siostrzeniec czarodzieja”

– “Ostatnia bitwa”

Trzy pierwsze części, tj. “Lew, czarownica i stara szafa”, “Książę Kaspian” oraz “Podróż Wędrowca do Świtu” doczekały się nawet swoich ekranizacji, co świadczy o niezwykłej popularności cyklu, mimo nieubłagalnego upływu lat. “Opowieści z narnii” kupisz w internetowej księgarni np. Taniej Książce.

Czym jest Narnia?

Cykl osadzony jest w tytułowej Narnii – baśniowej krainie, którą zamieszkują centaury, fauny oraz gadające zwierzęta. Kraj w pierwszym tomie cyklu jest nieprzyjazny głównym bohaterom. Włada nią Jadis – Biała Czarownica. Na zagarniętym przez nią terytorium panuje wieczna zima spowodowana jej okrutnymi czarami. W krainie nie ma nawet świąt, stąd nieprzemijająca zima jest jeszcze bardziej ponura dla mieszkańców.

Początki “Opowieści z Narnii”

Do Narnii najpierw przybywa Łucja – jedna z głównych bohaterek i najmłodsza z czwórki rodzeństwa Pevensie. Mimo surowego klimatu nadanego przez Jadis, dziewczynka zakochuje się w krainie. Na samym początku poznaje Pana Tumnusa, fauna, od którego poznaje podstawowe informacje o świecie oraz problemy, z którymi on się zmaga. Z czasem i reszta rodzeństwa dostaje dostęp do świata, rozpoczynając w nim swoją przygodę. W walce o wyzwolenie kraju dzielnie wspiera ich lew Aslan – prawowity władca Narnii.

Narnia jako świat dzieci

Do Narnii mają wstęp tylko dzieci. Po wyzwoleniu krainy jest to cudowny obszar, w którym chciałaby zamieszkać niejedna mała dusza. Dlatego też “Opowieści z Narnii” znajdują się w kanonie lektur obowiązkowych dla klas 4-8 szkoły podstawowej. Z pewnością jest to pozycja, która zachęca dzieci do dalszego czytania książek.